Denna webbplats använder teknik som troligen inte stöds i din webbläsare, därför kan vissa saker se konstiga ut eller inte fungera. Vi rekommenderar att du byter till en modern webbläsare istället.
Gå direkt till huvudinnehållet

Arbetssteget

Vem kan vara med i Arbetssteget?

Arbetssteget är för dig som bor i Angered eller Östra Göteborg och är mellan 16-64 år. Du vill bli mer redo att börja arbeta eller studera.

Hur gör vi?

Arbetssteget utgår från vad du är bra på och vad du vill göra. Vi tror att du är expert över ditt eget liv.

Stödet anpassas efter dina behov så att du kan komma vidare i din rehabilitering.

Vi har också möjlighet att följa upp din arbetsrehabilitering för att du ska få en hållbar planering.

Du kan bland annat få stöd i att:

  • Kartlägga dina förutsättningar för arbete
  • Planera och genomföra arbetsträning och praktik
  • Stärka dina förmågor och möjligheter att komma vidare till arbete eller studier
  • Få kontakt med lämpliga arbetsgivare

Intresserad? 

Du får kontakt med oss direkt eller via din handläggare eller behandlare som gör en intresseanmälan.

Vi bokar därefter in ett möte tillsammans med dig och din handläggare.

Här kan du ta del av Arbetsstegets broschyr:

Arbetssteget broschyr

Information om remiss

Information till dig som remitterar personer till Arbetssteget. 

Arbetssteget utgår från metoderna SE (Supperted Employment), IPS (Individual Placement and Support) och MI (Motiverande intervju). Arbetet sker i nära samarbete med deltagare och remittent. 

Kriterier för remiss är att personen bedöms ha behov av samordnad arbetslivsinriktad rehabilitering.

Samtycke Samordningsförbundet Göteborg Nordost

Remiss till Arbetssteget 

Kontaktuppgifter

Samordnare, arbetsmarknadscoach; Helen Lind Telefon 010 - 488 77 15 helen.lind@arbetsformedlingen.se

Rehabvägledare; Linda Andersson 031 - 365 3439 linda.2.andersson@ostra.goteborg.se

Arbetsmarknadscoach; Marina Ukalovic  010 - 487 0518 marina.ukalovic@arbetsformedlingen.se

Arbetsmarknadscoach/Rehabvägledare; Olena Zan 010- 488 34 57   olena.zan@arbetsformedlingen.se  

Arbetmarknadscoach; Christina Sandgren  010-488 18 55  christina.sandgren@arbetsformedlingen.se

Arbetsmarknadscoach; Lena Kindbom 010-488 24 78 lena.kindbom@arbetsformedlingen.se  

 


Senast uppdaterad: 2020-02-25 10:07