Denna webbplats använder teknik som troligen inte stöds i din webbläsare, därför kan vissa saker se konstiga ut eller inte fungera. Vi rekommenderar att du byter till en modern webbläsare istället.
Gå direkt till huvudinnehållet

Dino

Vem är vi till för?

Dino är för dig som är mellan 18-29 år, bor i stadsdelarna Angered eller Östra Göteborg och på grund av psykisk ohälsa har svårigheter att själv komma igång med aktiviteter.

Hur gör vi?

I Dino utgår vi från dig, vad du är bra på och vad du vill göra för att komma igång.

Varför? Jo för att du ska:

  • Få individuellt anpassat stöd och hjälp att komma igång i en aktivitet som passar dig
  • Komma vidare i din rehabilitering
  • Stärka dina förmågor och möjligheter att komma vidare till arbete eller studier

När du börjar i Dino gör vi gemensamt upp en planering som passar dina behov och önskemål. Du har tät kontakt med oss och får stöd i det du gör.

Intresserad?

Du får kontakt med oss direkt eller via din handläggare eller behandlare som gör en intresseanmälan till vår samordnare.

Vi bokar därefter in ett möte tillsammans med dig och din handläggare.

Här kan du ta del av Dinos broschyr:

Dino Broschyr

Information till dig som remitterar personer till Dino

Dino arbetar motiverande - aktiverande - jobbcoachande och erbjuder insatser som syftar till att stödja individen att komma vidare i sin rehabilitering och stärka arbetsförmågan. Arbetet sker i nära samarbete med deltagare och remittent.

För att remittera till Dino kontakta samordnare.

Samtycke Samordningsförbundet Göteborg Nordost

Kontaktuppgifter

Samordnare Anna Akbarian;
Telefon 0727-017 592 eller mail anna.akbarian@angered.goteborg.se

Personlig handläggare Lisa Eliasson;
Telefon 010 - 119 55 12 eller mail lisa.eliasson@forsakringskassan.se

Rehabvägledare Marita Olsson;
Telefon 031-365 11 90 eller mail marita.olsson@angered.goteborg.se 

Rehabvägledare Sofie Borg; Telefon 031-365 34 32 eller mail sofie.borg@ostra.goteborg.se

Arbetsmarknadscoach Johan Torstenson
Telefon 010-487 04 29 eller mail johan.torstenson@arbetsformedlingen.se

Arbetsmarknadscoach/Rehabvägledare Naima Rorsman
Telefon 010 - 486 89 85 eller mail naima.rorsman@arbetsformedlingen.se

 


Senast uppdaterad: 2019-03-20 13:21