Denna webbplats använder teknik som troligen inte stöds i din webbläsare, därför kan vissa saker se konstiga ut eller inte fungera. Vi rekommenderar att du byter till en modern webbläsare istället.
Gå direkt till huvudinnehållet

Organisation

Samordningsförbundet leds av en styrelse bestående av representanter för varje huvudman. Västra Götalandsregionen och Göteborgs Stad representeras av politiker och Arbetsförmedlingen och Försäkringskassan av tjänstemän.

Samordningsförbundets förbundschef har till uppgift att leda arbetet inom förbundet enligt styrelsens anvisningar.                                                                                        

Kansli

På vårt kansli i Gamlestaden arbetar Mattias Lundqvist, förbundschef, Göteborgs Stad Angered och Henrik Westerberg, biträdande förbundschef/processtödjare, Försäkringskassan. 

Välkommen att kontakta oss om du vill veta mer om vårt arbete!

Styrelse

Styrelsen består av politiker från Västra Götalandsregionen och Göteborgs Stad samt tjänstemän från Arbetsförmedlingen och Försäkringskassan. Styrelsen är Samordningsförbundets högsta beslutande och förvaltande organ och har som uppdrag att ansvara för och besluta om Samordningsförbundets mål och riktlinjer.

Nordost Förbundsordning

Styrelse

Eva Wettermark, ordförande, Arbetsförmedlingen
eva.wettermark@arbetsformedlingen.se

Eva Ternegren, vice ordförande, Västra götalandsregionen eva.ternegren@coompanion.se

Marie Eberhardt-Herkestam, Försäkringskassan 
marie.eberhardt.herkestam@forsakringskassan.se

Nina Miskovsky, Göteborgs stad
nina.miskovsky@politiker.goteborg.se

Johnny Öhman, ersättare, Arbetsförmedlingen
johnny.ohman@arbetsformedlingen.se

Shilan Majid, ersättare, Västra götalandsregionen
shilanmajid7@msn.com

Andreas Pettersson, ersättare, Försäkringskassan andreas.pettersson@forsakringskassan.se

Mikael Walgren, ersättare, Göteborgs stad
mikael.wallgren@politiker.goteborg.se

Beredningsgrupp

Christina Karlsson, SDF Angered
christina.y.karlsson@angered.goteborg.se

Bjarne Öhman, SDF Östra Göteborg
bjarne.ohman@ostra.goteborg.se

Eva Åkerström, Försäkringskassan
eva.akerstrom@forsakringskassan.se

Mats Leffler, Västra götalandsregionen 
mats.leffler@vgregion.se

Ziba Moradiani, Västra götalandsregionen
ziba.moradiani@vgregion.se

Maria Sahlén, Arbetsförmedlingen Nordost
maria.sahlen@arbetsformedlingen.se

Elin Jartun, Arbetsmarknad och vuxenutbildningsförvaltningen
elin.jartun@arbvux.goteborg.se


Senast uppdaterad: 2019-03-11 14:03