Denna webbplats använder teknik som troligen inte stöds i din webbläsare, därför kan vissa saker se konstiga ut eller inte fungera. Vi rekommenderar att du byter till en modern webbläsare istället.
Gå direkt till huvudinnehållet

Ledning & Styrning

Samordningsförbundet leds av en styrelse bestående av representanter för varje huvudman. Västra Götalandsregionen och Göteborgs Stad representeras av politiker och Försäkringskassan och Arbetsförmedlingen av tjänstemän. Styrelsen ansvarar för och beslutar om förbundets mål och riktlinjer. Samordningsförbundets förbundschef har till uppgift att leda arbetet inom förbundet enligt styrelsens anvisningar.

Kansli

På vårt kansli i Västra Frölunda arbetar vi:

Linda Nihlén, förbundschef
linda.nihlen@arbetsformedlingen.se
Tel: 010-487 28 98

Sofia Nordenberg, biträdande förbundschef
Sofia.Nordenberg@afh.goteborg.se
Tel. 073-664 56 70

Post- och besöksadress:
Järnbrotts Prästväg 2
421 47 Västra Frölunda

Välkommen att kontakta oss om du vill veta mer om vårt arbete!

Styrelse

Styrelsen består av politiker från Västra Götalandsregionen och Göteborgs Stad samt tjänstemän från Arbetsförmedlingen och Försäkringskassan. Styrelsen är samordningsförbundets högsta beslutande och förvaltande organ och har som uppdrag att ansvara för och besluta om samordningsförbundets mål och riktlinjer.

Ordförande

Tony Orsulic (M), Göteborgs stad

tony.orsulic@politiker.goteborg.se Tel. 070-743 93 33


Vice ordförande

Jorun Busse, Försäkringskassan

jorun.busse@forsakringskassan.se Tel. 010-119 51 67

 

Övriga ledamöter

Ann Larsson, Försäkringskassan

ann.k.larsson@forsakringskassan.se Tel. 010-119 49 81

 

Anna-Lena Wakenius, Arbetsförmedlingen

anna-lena.wakenius@arbetsformedlingen.se Tel. 010-486 39 12

 

Sebastian Helin (M), Västra Götalandsregionen

sebastian.helin@vastra.goteborg.se Tel. 0761-87 82 72

Ersättare

Sofia Sandren, Försäkringskassan

sofia.sandren@forsakringskassan.se Tel. 010-119 66 36

 

Helene Bromander, Arbetsförmedlingen

helene.bromander@arbetsformedlingen.se Tel. 010-486 17 87

 

Stina Svensson (Fi), Göteborgs stad

stina.svensson@politiker.goteborg.se Tel. 0735-62 00 13

Eva-Lena Fransson (S), Västra Götalandsregionen

evalena.fransson@telia.com

Beredningsgrupp

Liselotte Lindqvist, Västra Götalandsregionen, Närhälsan liselotte.lindqvist@vgregion.se Tel. 070-332 14 51

 

Marie Eberhardt Herkestam, Försäkringskassan

marie.eberhardt.herkestam@forsakringskassan.se Tel. 010-118 78 62

 

Fredrik Nilsson, Göteborgs stad AFH

fredrik.nilsson@afh.goteborg.se Tel: 031-366 04 12

 

Jörgen Larzon, Göteborgs stad Västra Göteborg

jorgen.larzon@vastra.goteborg.se Tel: 031-366 43 00

 

Christina Edlund, Arbetsförmedlingen

christina.edlund@arbetsformedlingen.se Tel: 010-486 22 99

 

Sergio Carrasco, Västra Götalandsregionen, Psykiatrin

sergio.carrasco@vgregion.se

 

 

Kalender 2019

Januari
31/1 14:00-16:00 Beredningsgrupp

Februari
20/2 13:30-16:30 Styrelsemöte

Mars
11/3 13:15-15:00 Styrgrupp

April
11/4 14:00-16:00 Beredningsgrupp
24/4 13:30-16:30 Styrelsemöte

Maj
23/5 14:00-16:00 Beredningsgrupp

Juni
3/6 13:15-15:00 Styrgrupp
12/6 13:30-16:30 Styrelsemöte

Juli

Augusti

September
12/9 14:00-16:00 Beredningsgrupp
16/9 13:15-15:00 Styrgrupp

Oktober

November
14/11 14:00-16:00 Beredningsgrupp
25/11 13:15-15:00 Styrgrupp

December


Senast uppdaterad: 2019-05-06 10:27